Дома Фудбал Италија Интер добива нови газди од Саудиска Арабија?

Интер добива нови газди од Саудиска Арабија?

Тимот на Интер сезонава игра одлично во Италија и како што стојат работите ќе ја освои титулата во Серија А, но и покрај тоа клубот има финансиски проблеми.

Во таква ситуација повторно се појавуваа гласини дека најдоцна до летово ќе добијат нови сопственици бидејќи семејството Жанг е принудено да го продаде својот пакет акции.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Денес во своето издание „Република“ објави дека од Саудиска Арабија пристигнала понуда за купување на Интер. Во прашање било богато семејство од оваа земја, а не Јавниот Инвестициски фонд кој ги поседува најголемите клубови во Саудиска Арабија (Ал Хилал, Ал Итихад, Ал Хилал Ал Наср) и Њукасл.

Контактот веќе е направен и семејството Жанг ја добила првата понуда. Најавите се дека семејството мора да врати 375 милиони евра од земениот кред од американскиот инвестициски фонд „Oaktree“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Анчелоти и Реал воодушевени: Ѓулер има неверојатна статистика

Турскиот фудбалер, Арда Ѓулер долго време чекаше вистинска шанса во Реал, но во завршницат…