Дома Останати Изненадување во Монте Карло: Медведев го елиминира Ѓоковиќ

Изненадување во Монте Карло: Медведев го елиминира Ѓоковиќ

0

Рускиот тенисер Данил Медведев приреди големо изненадување и го елимнираше Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето на турнирот во Монте Катло.

Србинот важеше за апсолутен фаворит, но направи многу грешки и загуби со 2:1 во сетови (3-6, 6-4, 2-6).

Првиот сет го доби Медведев за само 39 минути. Ѓоковиќ се врати во вториот сет, но во решавачкиот делуваше уморно и направи голем број на грешки.

Медведев е само вториот тенисер кој успеал во четвртфиналето да го добие Ѓоковиќ токму во Монте Карло, првиот е Давид Гофан во 2017 година.

Во полуфиналето Медведев повторно ќе игра против Србин, овој пат протовник ќе му биде Душан Лајовиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Џаро наместил натпревар во Скопје пред две недели и добил 13.000 евра!

Велимир Џаровски Џаро важи за жива легенда во македонската јавност, иако е во поодминати г…