Дома Фудбал Лига на шампиони Избран УЕФА тимот на годината (ФОТО)

Избран УЕФА тимот на годината (ФОТО)

Во изминатите неколку недели навивачите преку официјалната страна на УЕФА го бираа УЕФА тимот за 2019 година.

Екипата изгледа одлично, а ја предводат дури петмина играчи од Ливерпул. Тоа до некаде е и очекуванот затоа што „црвените“ се европски и светски шампиони.

Можеби изненадување е што го нема Михамед Салах, а прв пат после неколку години нема ниту еден играч од Реал Мадрид. Во екипата има дури седум дебитанти. Тоа се: Алисон, Трент Александер-Арнолд, Матијас Де Лихт, Енди Робертсон, Френки Де Јонг, Роберт Левандовски и Садио Мане.

Кристиано се најде во тимот рекорден 14. пат, додека секако имаше место и за освојувачот на „Златната топка“ Лионел Меси.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Во 2016 година ја преживеа авионската несреќа на Чапекоенсе, а сега преживеа пад во провалија со автобус

Eрвин Тумири беше еден шестмината преживеани во падот на авионот на Чапекоенсе кога живото…