Дома Фудбал Италија Згасна Палермо!

Згасна Палермо!

Стариот клуб кој даде голем број фудбалски асови повеќе не постои.

Екипата на Палермо која беше исфрлена во Серија Д од денес официјално не постои! Згасна историја долга 32 години.

Како што објавија италијанските власти судот во Палермо го прифатил предлогот на обвинителот да го прогласи клубот некомпетентен и тоа е последниот чекор кон згаснувањето…

Римскиот „Кориере дело Спорт“ пренесува дека Андреа Зампарини син на контроверзниот бизнисмен и сопственик, Маурицио понудил 10 милиони евра за да се одложи таквата одлука и да се почека за враќање на долговите, но обвинителот ја оцени таа сума како прениска.

Клубот кој откри голем број фудбалски асови постоеше од 1987 година и беше трет наследник на Палермо основан во 1900 година.

Овој клуб даде играчи како. Тони, Кавани, Дибала, Пасторе, Белоти, Дармијан, Васкез, Кјаер, Брзаљи…

До минатата сезона кога им се случи колапсот дресот на Палермо го носеа и македонските репрезентативци Александар Трајковски и Илија Несторовски.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…