Дома Македонски спорт Мак ракомет Еурофарм Пелистер со вајлд карта директно во групите на ЛЕ, Бутел и вториот тим на битолчани во квалификациите

Еурофарм Пелистер со вајлд карта директно во групите на ЛЕ, Бутел и вториот тим на битолчани во квалификациите

Денес Европската ракометна федерација го објави рејтингот на екипите кои се пријавија за новата издание во второто по ранг натпреварување, Лигата на Европа.

Еурофарм Пелистер како вицешампион доби директно место во групната фаза, но за разлика од последните две години сега местото го доби со вајлд-карта, а не поради рејтингот.

И вториот тим на Еурофарм Пелистер ќе има можност да стигне до групите, меѓутоа ќе започне од квалификациите. Во квалификациите ќе игра и тимот на Бутел.

Бутел ќе биде носител на ждрепката, а Еурофарм Пелистер 2 ќе започне од првото коло каде што можат да добијат силни тимкови за противници.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Миовски ја продолжува голгетерската форма: Нови два гола за Абердин

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски постигна два гола во победата на Абердин против…