Дома Фудбал Италија Емполи се врати во Серија А!

Емполи се врати во Серија А!

Eкипата на Емполи се враќа во Серија А откако на две кола пред крајот обезбеди бодовна предност со која сигурно нема да игра во плеј-офот.

Емполи во Серија А се враќа по пауза од две години, денес Емполи славеше со убедливи 4:0 против Козенца. Лече на Македонците Бобан Николов и Леонард Жута изгуби 1:0 од Монца. Николов во игра влезе во 58. Минута од натпреварот.

Победите на Салернитана и Монца значат дека Лече на две кола до крајот го изгуби второто место кое води директор во Серија А. Монца се израмни со Лече по што останува неизвеноста која од овие две екипи ќе оди директно во елитата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Јувентус започна преговори со Гатузо

Јувентус веќе ја започна потрагата по нов тренер за следната сезона, пренесуваат италијанс…