Дома Фудбал Лига на шампиони Елиот испиша историја во Ливерпул: Го сруши рекордот на Арнолд

Елиот испиша историја во Ливерпул: Го сруши рекордот на Арнолд

Фудбалерот од средниот ред на Ливерпул, Харви Елиот вчера влезе во историјата на клубот како најмлад фудбалер кој заиграл во стартните 11 во европските купови.

Во осминафиналето од Лигата на шампионите против Интер Клоп му даде шанса на младиот Елиот. Елиот од првата минута настапи со 18 години и 318 гдена со што стана најмладиот играч во историјата кој стартувал на некој натпревар од Лигата на шампионите.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Елиот го сруши рекордот на Трент Александар-Арнолд кој беше стартер со 18 години и 354 дена против Спартак М во 2017 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Халанд се посрамоти: Од неколку метри промаши – празен гол! 🎥

Ерлинг Халанд во денешното градско дерби против Манчестер Јунајтед го имаше едно од најгол…