Дома Фудбал Англија Една од најголемите победи во ПЛ: Сити го „торпедираше“ Вотфорд! (ВИДЕО)

Една од најголемите победи во ПЛ: Сити го „торпедираше“ Вотфорд! (ВИДЕО)

0

Maнчестер Сити денес го одигра натпреварот против Вотфорд и на оваа средба изгледа дека „граѓаните“ „истурија“ целиот свој бес после поразот од Норвич во минатото коло.

Денес Сити победи со огромни 8:0.

Катастрофата на Вотфорд се најави уште во првата минута кога Давид Силва погоди после асистенција од Де Брујн. Веќе во седмата Агуеро од пенал зголеми на 2:0. За 3:0 се погрижи Ријад Марез во 12-тата, а три минути подоцна Бернардо Силва стрелаше за 4:0. За високи 5:0 на полувремето се погрижи Отаменди во 18-тата.

Со овие пет гола Манчестер Сити стана тимот кој најбрзо постигнал пет гола во историјата на Премиер лигата.

Голеадата продолжи на самото отварање на вториот дел, а стрелец на голот беше Бернардо Силва. Десетина минути подоцна Силва стигна и до својот трет гол.

Конечните 8:0 ги постави Кевин Де Брујн на пет минути пред истекот на регуларните 90.

За само еден гол Манчестер Сити не го стигна рекордот на Манчестер Јунајтед кој е тимот кој ја забележал најголемата победа во историјата на Премиер лигата од 9:0. Таа победа Јунајтед ја запиша во сезоната 1994/1995 против Ипсвич.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Ракитиќ се огласи после одењето пеш од аеродромот до дома (фото)

Хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ се најде во голем проблем по враќањето во Барселон…