Дома Фудбал Англија Договорот е постигнат: Челзи до вторник добива нов тренер!

Договорот е постигнат: Челзи до вторник добива нов тренер!

0
chelsea

Изгледа дека „сините“ конечно пронајдоа решение!

Како што пренесуваат бројни италијански медиуми, Челзи одлучил да го откупи договорот на Маурицио Сари од Наполи.

Искусниот Италијанец се поврзува со Челзи веќе подолго време, а изгледа дека конечно од Челзи одлучиле да ја платат сумата која ја бара Де Лаурентис, иако тој повеќе не е тренер на Наполи.

Наполи не го раскина договорот со Сари кој и понатаму е на нивниот платен список, сакаа на тој начин да го натераат Челзи на нивната сметка да уплати осум милиони евра.

„Сините“ таа опција ја одбија, посебено бидејќи на Конте мораат да му исплатат 10 милиони евра доколку го отпуштат.

Челзи успеа да ја намали цената на Сари на пет милиони евра со договор дека нема да се обидат да доведат неколку нивни играчи кои имаат откупни клазули како Пјтор Зјелински, Елсаид Хисај и Раул Албиол, па ниту еден од нив нема да тргне со Сари за Лондон.

Како што медиумите на Апенините пренесуваат, сите детали наскоро би требало да бидат објавени, а Сари да пристигне во Лондон најдоцна до вторник.

Кога во прашање е Конте тој ќе ја добие својата оштета од 10 милиони евра и се очекува да биде без ангажман една година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Модриќ скромен после прогласувањето за најдобар играч на Мундијалот

Хрватскиот играч за врска Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Мундијалот во ко…