Дома Фудбал Останато Детали од најголемиот договор во историјата на спортот вреден 700 милиони долари

Детали од најголемиот договор во историјата на спортот вреден 700 милиони долари

Шохеи Охтани потпиша еден од најголемите договори во спортската историја. За 10 години во безбол тимот Лос Анџелес Доџерс ќе заработи 700.000.000 долари.

Меѓутоа, кога ќе се погледнат деталите од договорот, тоа нема да се случи, бидејќи одредена сума ќе оди на федералниот данок, кој изнесува 25,9 милиони долари.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Од нив 4,65 милиони отпаѓаат на државните даноци на Калифорнија, а 2,1 милиони на владата, а има и други видови даноци во износ од 3,64 милиони.

Кога сето тоа ќе се собере, конечно доаѓаме до цифра од 33,6 милиони долари.

И затоа е малку чуден потегот на Охтани, бидејќи доколку би избрал друг клуб во друга држава, би плаќал многу помалку данок, што автоматски значи дека ќе му останат уште повеќе пари.

Во МЛБ лигата се приклучи во 2018 година, а во претходните две сезони беше ол-стар играч, додека бележеше одлични резултати со репрезентацијата со која го освои златото на Светското првенство.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ибрахимовиќ го избра новиот тренер на Милан

Милан на лето сигурно ќе прави тренерска смена, а медиумите на Апенините тврдат дека главн…