Дома Фудбал Англија Дали Сити беше оштетен од судијата и ВАР? (ВИДЕО)

Дали Сити беше оштетен од судијата и ВАР? (ВИДЕО)

Ливерпул и Манчестер Сити играат исклулително возбудлив натпревар на „Енфилд“ каде после првите 45 минути „црвените“ имаат предност од 2:0.

Меѓутоа, еден момент од натпреварот предизвика многу контроверзи и веројатно уште долго ќе се зборува за него.

Имено, во 5-та минута „граѓаните“ бараа пенал после играњето со рака на Александер Арнолд во казнетиот простор. Судијата Оливер пушти играта да продолжи, а во продолжение од акцијата Ливерпул дојде до водство.

Судијата Оливер во консултација со ВАР системот го прозна голот на Ливерпул и не досуди пенал за Сити, затоа што беше утврдено дека најпрво Бернардо Силва играл со рака пред топката да дојде до Арнолд.