Дома Останати Грета Тунберг го критикуваше Федерер – еве што и одговори тенисерот

Грета Тунберг го критикуваше Федерер – еве што и одговори тенисерот

Откако стана јавно и светски позната, шведската тинејџерка Грета Тунберг, која жестоко се залага за борба против климатските промени и зачувување на чистите природни ресурси, таа редовно бира големи имиња и познати фаци како мета за нејзините еколошки критики.

Овој пат, на нејзина мета за критикување се најде и тенисерскиот ас Роџер ФедерерГрета му упати прекор дека меѓу неговите спонзори има компании кои го загадуваат воздухот.

Швајцарецот сигурно не се надеваше на вакви критики, но одлучи да ѝ одговори на младата Грета.

„Многу е важно да ги бираш вистинските мети за критики на кои ќе им ги пренесеш вистинските пораки на коректен начин, а не само да напаѓаш луѓе“. Тој додаде дека често е мета на неоправдани критики.

„Мојата популарност е злоупотребена. Ако му помогнам некому, ме критикуваат зошто не сум им помогнал на другите. Но, јас не можам да бидам насекаде, ниту да правам сè. Јас сум татко и тенисер“, порача Федерер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ботас најбрз во Австрија, Хамилтон поради казна заврши четврти

Денеска започна новата сезона на најбрзиот циркус во светот со трка на „Ред Бул ринг“ во А…