Дома Фудбал Лига на шампиони Го победија Арсенал, па дознаа трагична вест: Почина поранешен европски шампион

Го победија Арсенал, па дознаа трагична вест: Почина поранешен европски шампион

По вчерашниот натпревар помеѓу Порто и Арсенал во кој домаќините славеа со 1:0 од Португалија пристигна тажна вест. На 78-годишна возраст починал, Артур Жорж Барага де Мело Тешеира.

Фудбалската јавност во Порто најмногу ќе го памети кога како тренер на Порто му ја донесе титулата во Купот на шампионите во 1987 година. Тој починал како последица на долго и тешко боледување.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во играчката кариера од 1965 година до 1978 година, Артур Жорж настапуваше за Порто, Бенфика, Беленсесе и Академика.

Титулата во Купот на шампионите на Порто му ја донесе откако во финалето овој тим го совлада Баерн со 2:1.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Премиер лигата ќе воведе полуавтоматски офсајд

Англиската Премиер лига од следната сезона ќе има уште една новина која е поврзана со упот…