Дома Останати Авто Мото Готово: Фетел и Ферари се разделуваат!

Готово: Фетел и Ферари се разделуваат!

Себастијан Фетел во 2015 година пристигна во Ферари и се очекува на легендарниот тим да му ја врати титулата во Формула 1.

Меѓутоа на Фетел не му оди баш најдобро во италијанскиот тим и не успеа да го оствари она што од него се очекуваше. Фетел со Ферари има договор до крајот на сезоната и како што стојат работите наредната сезона ќе го гледам во некој друг болид.

Германските медиуми пишуваат дека Фетел и Ферари уште минатата година започнале преговори за нов договор, но од тоа нема да има ништо. Двете страни не успеале да се договорот и скоро сигурно ќе се разделат на крајот на оваа сезона.

Во Ферари според информациите веќе и на големо размислуваат за негов наследник и тука како фаворити се истакнуваат двајца кандидати. Станува збор за Карлос Сајнц од Мекларен и Даниел Рикардо од Рено.

Сајнц е голема надеж на Формула 1 и покажа дека е вешт зад воланот, додека Рикардо е во сериозни години и освојувањето на титулата за него се уште е само сон.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Рагник во Милан ја носи ѕвездата на Лајпциг

Ралф Рагник е на чекор од превземање на Милан и изгледа дека во наредните денови двете стр…