Дома Останати Тенис Голем пресврт или нешто друго: Тенисерка губеше 6:0 и 5:0, а на крајот натправи пресврт

Голем пресврт или нешто друго: Тенисерка губеше 6:0 и 5:0, а на крајот натправи пресврт

0

Многу често сме сведоци на големи промени во тениските натпревари, посебно во женска конкуренција.

Сепак, она што се случи на ИТФ турнирот во Сандерленд е навистина неверојатно. Имено британската тенисерка Тата Мур успеа да стигне до победата откако губеше со 6:0 и 5:0.

Мур играше против Французинката Џесика Покет која имаше огромна предност и меч топка против Британката. Потоа следуваше голем пресврт, 479-тата тенисерка на светот успеа да го добие вториот сет со 6:7.

Третиот сет Британката го освои со 6:3 и стигна до голема победа. Најголемиот успех 479-тата тенисерка во кариерата беше второто коло на Вимблдон во 2016 година.

После мечот таа се пошегува со пораката: Никогаш не се сомневав дека ќе победам.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ опширно го објасни успехот: Беше тоа меч за век и векови, ќе го паметам до крајот на животот

Спуштена е завесата на уште еден Вимблдон, Новак Ѓоковиќ го однесе петтиот пехар од лондон…