Дома Фудбал Лига на шампиони Гвардиола: Ги победивме најдобрите во светот!

Гвардиола: Ги победивме најдобрите во светот!

Манчестер Сити и се реваншираше на Барселона за големиот пораз на „Камп Ноу“ и победи со 3:1 пред своите навивачи.

Каталонскиот гигант имаше предност од 1:0, но „граѓаните“ не се предадоа и не само што израмнија до полувремето, туку во вториот дел, со многу подобра игра, стигнаа и до триумф од 3:1.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Многу сум среќен за момците, ова е првпат да го победиме најдобриот тим во светот. Ако анализираме, на првиот меч на „Камп Ноу“ игравме подобро до таа 38.минута (кога беше исклучен голманот Клаудио Браво), но таков е фудбалот. Овојпат губевме, но многу ни помогна израмнувачкиот гол. Потоа имавме уште неколку контранапади кои беа одработени одлично, а Гундоган едноставно беше феноменален“.

„Знаете, многу тешко за клуб како Манчестер сити, кој не бил во Европа изминатите 25 години, да излезе и да се натпреварува со најдобрите. Но, покажавме дека имаме голем напредок“, изјави Гвардиола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…