Дома Фудбал Останато Газдата на ПСЖ на удар на јавноста поради смешната донација: Подобро воопшто да не се бламиравте!

Газдата на ПСЖ на удар на јавноста поради смешната донација: Подобро воопшто да не се бламиравте!

Француски ПСЖ се реши да помогне во борба против коронавирусот, но со потегот сопствениците на францускиот клуб се најдоа на мета на критики од јавноста.

ПСЖ се реши да донира 100.000 евра во фондација со која веќе има соработка и која помага на децата, постарите лица и бездомниците. Тие на овој потег се одлучија за да помогнат во борбата со коронавирусот, а парите се додадени на сумата од 400.000 евра која ПСЖ редовно ја исплаќа за активности во наредните три години.

Меѓутоа тоа што ПСЖ донираше само 100.000 евра изненади многумина бидејќи на сите им е јасно колкава е финансиската моќ на газдите на ПСЖ. На социјалните мрежи овој потег го опишуваат дури и како срамен и порачуваат дека подобро е воопшто да не донирале и да не се бламирале.

ПСЖ е е еден од најбогатите клубови во светот и играчите тука се едни од најплатените. За споредба Пеп Гвардиола, Кристиано Роналдо и Лионел Меси сами одвоија по еден милион евра во борба против вирусот кој ја парализираше Европа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бизарно објаснување: Во Белорусија се игра фудбал затоа што ако се плашиш од корона, не си машко!

Белорусија е една од ретките земји во светот и единствена во Европа каде што се игра фудба…