Дома Фудбал Германија Во Бундеслигата има нов рекорд: Имаме нов најбрз играч!

Во Бундеслигата има нов рекорд: Имаме нов најбрз играч!

Во Бундеслигата од сезоната 2011/2012 се мери брзината која фудбалерите ја достигнуваат за време на натпреварите.

Најновите податоци открија дека во германскиот шампионат во овој момент најбрз е членот на Борусија Дортмунд Ашраф Хакими кој на натпреварот против Унион Берлин.

Хакими на натпреварот од 20. коло која Борусија го доби со убедливи 5:0 постигна брзина од 36.49 километри на час, а за мароканскиот фудбалер ова втор пат да го срупи рекордот откако против Лајцпиг имаше 36.20.

Воодушевен од него беше и неговиот соиграч Марко Ројс.

„Ашраф е наша сила. Неговата брзина е неверојатна“, изјави Ројс.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Мегваер пак мета на критики: Зошто го чуваше својот соиграч!? (ВИДЕО)

Тимот на Манчестер Јунајтед во 96. минута остана без победа против Саутемптон (2:2), а пос…