Дома Македонски спорт Мак баскет Војдан потврди: Среќен сум што ќе бидам дел од тим со голема историја

Војдан потврди: Среќен сум што ќе бидам дел од тим со голема историја

Капитенот на македонската репрезентација, Војдан Стојановски го потврди трансферот во францускиот прволигаш По Ортез.

Тимот кој девет пати бил шампион на Франција сезонава се соочува со многу проблеми со повредата и поради тоа има слаб учинок на стартот од четири победи и девет порази. Во клубот очекуваат Стојановски со својот квалитет и искуство да придонесе работите да се променат.

Трансферот беше потврден и од страна на македонскиот кошаркар.

„Среќен сум што ќе бидам дел од тим со голема историја По Ортез. Ќе се обидам да помогнам на тимот и за тоа имам само шест недели затоа што во овој период има важни натпревари. Се надевам дека ќе влеземе во серија на добри резултат. Можам да шутирам, но пред се јас сум тимски играчи и ќе видиме каква улога ќе добијам од тренерот. Минатата сезона со Олденбург имав убаво искуство со пласманот во плејофот“, изјави Стојановски.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Денот кога една ѕвезда падна од небото кога требаше најмногу да блесне…

Пред една година на денешен ден фудбалскиот свет го погоди голема трагедија. Иако беше теш…