Дома Фудбал Италија Викендов поставен рекрод во Серија А – направен е најбрзиот пенал!

Викендов поставен рекрод во Серија А – направен е најбрзиот пенал!

Викендов беше испишана нова историја во Серија А откако беше направен најбрзиот пенал од почетокот на еден натпревар.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Велшанецот Итан Емпаду не може да биде горд на рекордот кој го постави во натпреварот помеѓу Лацио и Специја. Емпаду успеа да направи пенал со фаул во својот шеснаесетник после само 39 секунди поминати на теренот.

Претходниот рекорд го држеше Матија Де Шиљо кој додека го носеше дресот на Милан направи пенал за 42 секунди против Наполо фаулирајќи го Марек Хамшик на дербито на 3. мај 2015 година.

Пеналот кој го направи Ампаду Лацио не го реализираше, меѓутоа многу брзо потоа неговиот тим имаше негатива од 2:0 на крајот на полувремето. За Ампаду ова е втора сезона во италијанскиот фудбал, а тука настапува како позајмен од Челзи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Проблеми за Швајцарија: Вирус во репрезентацијата пред дербито со Србија!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Со проблеми се с…