Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Обамејанг го смести Реал во вториот шешир

Видео: Обамејанг го смести Реал во вториот шешир

Со натпреварите од последното коло во групите Е, Ф, Г и Х заврши првата фаза во Лигата на шампионите. Последни тимови кои обезбедија пласман во осминафиналето се Порто и Севилја.

Баер Левверкузен го совлада Монако со 3:0 и ја потврди втората позиција зад фанцускиот тим, додека од Е групата во Лига Европа ќе игра тотенхем кој славеше над ЦСКА со 3:1.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Баер поведе со 2:0 со головите на Јурченко и Брант. а конечните 3:0 против Монако ги постави Де Санктис со автогол.

ЦСКа преку Дзагоев поведе во Лондон против Тотенхем, но потоа Дел Али и Кејн направија пресврт, а Али со својот вто гол ја потврдфи победата на Тотенхем од 3:1.

Табела: Монако 11, Баер 10, Тотенхем 7, ЦСКА 3

Реал и Борусија Дортмунд во директен дуел го решаваа победникот во Ф групата, но иако Реал водеше со 2:0 Борусија успа да иззбори нерешен резултат.

Бензема ги постигна двата гола за Реал, а за Борусија погодија Обамејанг и Ројс во претпоследната минута од натпреварот.

Реал го собори клупскиоот рекорд откако и на 34-от меч во низа не загуби, а Борусија влезе во историјата на ЛШ како првиот тим кој во фазата по групи постигнал 21 гол.

Легија е трета во Ф групата, откако со голот на Гиљерме славеше над Спортинг.

Лестер ја освои Г групата, во последното коло гостуваше во Порто и доживеаа дебакл. Клаудио Раниери на „Драгао“ настапи со комбиниран тим и Порт0 на кого му беше потребна победа тоа го искорсити на вистински начин и славеше со 5:0.

Во вториот меч Копенхаген победи кај Бриж со 2:0 и во пролетниот дел од сезоната ќе игра во Лига Европа.

Лион не успеа да слави против Севилја во Х групата, шшто значи дека Шпанците се втори, а Лион трет, додека Јувентус со триумфот над Динамо Загреб од 2:0 го освои првото место. Динамо единствениот тим кој не постигна ниту еден гол на шестет натпревари во групата.

Жреката за осминафиналето ќе биде извршена в понеделник, носители ќе бидат Арсенал, Наполи, Барселона, Атлетико Мадрид, Монако, Лестер, Борусија Дортмунд и Јувентус, а во вториот шешир ќе се најдат ПСЖ, Бенфика, Баерн, Манчестер Сити, Баер Леверкузен, Реал, Порто и Севилја.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Чави добил понуда од клуб од Премиер лигата?

Чави Ернандез ја напушти Барселона, но многу брзо може да добие нов ангажман. Неколку шпан…