Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Децата на Барса го шокираа Интер, Валенсија го елиминира Ајакс

Исклучително возбудливи дуели гледавме вечерва во Лигата на шампиони, а најинтересно секако беше во Милано каде Интер загуби од комбинираниот тим на Барселона.

Барселона иако во комбиниран состав и без резултатски мотиви сепак славеше во Милано со 1:2 и го елиминираше Интер од Лигата на шампиони.

Барселона поведе во 23-та минута со голот на Карлос Перез.Пред самиот крај на полувремето Лаутаро ја навлече целата одбрана на Барса, а Лукаку со удар од работ на шеснаесетникот погод експлозија на „Џузепе Меаца“.

Во второто полувреме Интер тргна на се или ништо, напаѓаше, но казната стигна во 85-та минута кога Ансу Фати го замолкна Џузепе Меаца за победа на гостите од 1:2.

Борусија Бортмунд славеше над Славија Прага (2:1) со головите на Санчо и Брант и успеа да обезбеди пласман во нокаут фазата.

Ајакс на домашен терен доживеа пораз од Валенсија со 0:1 и остана без осминафинале, а во истата група Челзи рутински го победи Лил (2:1) и како второпласиран ќе патува во осминафиналето.

Возбудливо беше и во Лион каде домаќините анулираа два гола предност на Лајпциг и стигнаа во второто место во групата, па победата на Бенфика над