Дома Фудбал Останато Венгер има предлог за да се реши проблемот со милиметарските офсајди

Венгер има предлог за да се реши проблемот со милиметарските офсајди

Поранешниот тренер на Арсенал сега работи во ФИФА и е спремен да помогне во решавањето на проблемот со видео технологијата.

Многумина ќе кажат дека ВАР го уништува фудбалот, оние кои критикуваат тврдат со ВАР се губи душата на фудбалот. Како најголем проблем се покажаа милимеатрските офсајди и на оваа тема пристигнуваат разни предлози како се да се реши. Предлог даде и Венгер.

Според Венгер правилото треба да се промени така што би се судел офсајд само ако играчот е во недозволена позиција со дел од телото со кој може да постигне гол.

„Во овој момент со ВАР сме во контроверзна ситуација и јасно е дека најголеми забелешки доаѓаат за офсајдите. Со ВАР беа досудувани офсајди за дел од сантиметрите, играчот беше во офсајд буквално само со носот“.

„Постои простор правилото да се измени и носот да не биде дел од телото кој може да биде во офсајд бидејќи вие не би требало да бидете во недозволена позиција со дел од телото со кој не можете да постигнете гол“.

„Оваа промена сметам дека ќе ги подобри работите и дека повеќе нема да имаме офсајди кога играчот е за неколку милиметри пред последната линија“, изјави Венгер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Дибала за битката со коронавирусот: Едвај дишев и имав болки во мускулите

Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала беше еден од играчите од Серија А кои беа позитивни на …