Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар го декласира европскиот шампион

Вардар го декласира европскиот шампион

Вардар повторно е осамен на челната позиција во Б групата, во ракометаната лига на шампиони, откако во дербито на шестото коло го совлада европскиот првак Кјелце 40-34.

Кјелце , против мотивираниот тим на Раул Гонзалес имаше егал нецели 40 минути, потоа не успеа да да го испрати ритамот на „црвени-црните“. Одбраната предводена од Штербик и беспрекорниот напад ја направија разликата во овој натпревар.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Одигравме против европскиот шампион со голема мотивација. Првиот дел не го одигравме најдобро, не успевавме да ги задржиме во нападот Агинагалде и Бомбач. Вториот дел беше подобар, Штербик имаше неколку одбрани, реализиравме неколку контри. Штерби, Карачиќ и Душебаев одиграа добар меч“, рече по мечот Раул Гонзалес.

Вардар на оваа средба го предводеа Карачиќ со перфектна реализација и девет постигнати гола, а по еден помалку реалзиираа Дибиров и Душебаев.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Каменуван автобусот на „Чкембари“ – има и повредени! 🎥

По денешниот натпревар помеѓу Пелистер и МЗТ Скопје дошло до инцидент во кој бил каменуван…