Дома Македонски спорт „Валенсија доби многу со Димитриевски, не е мала работа во Рајо да имаш 13 чисти мрежи“

„Валенсија доби многу со Димитриевски, не е мала работа во Рајо да имаш 13 чисти мрежи“

Столе Димитриевски ќе биде новиот голман на Валенсија и за ова се чека само официјална потврда, а трансферот на македонскиот голман го коментираше Де ла Торе, тренер кој беше дел од стручниот штаб на Рајо.

Во моментов Де ла Торе работи во Бормут како кондициски тренер, а за трансферот смета дека и Валенсија и Димитриевски добиваат многу.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


„Имав среќа да се запознаам со Димитриевски. Тој е еден вреден голман кој работи на високо професионално ниво. Зад себе има повеќе од 190 натпревари, стана голман со најмногу натпревари во историјата на Рајо и тоа е нешто за почит.

 Во тим како Рајо воопшто не е лесно да имате 13 чисти мрежи во една сезона. Кога е на голот ви дава сигурност и самодоверба, одличен е во воздух, но и на нсиски топки. Добро знае кога треба да излезе и ја чита играта. Очекувам брзо да се адаптира бидејќи веќе има големо искуство во Шпанија. Знам дека е поинаку да си во Валенсија, но убеден сум дека може да го издржи притисокот“, изјави Де ла Торе.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…