Дома Останати Тенис Брутална казна: Италијански судија суспендиран до 2031 година

Брутална казна: Италијански судија суспендиран до 2031 година

Италијанскиот тениски судија Антонио Каса е суспендиран на седум и пол години откако призна дека имал корупција и прекршувања на обложување, соопшти денеска Меѓународната агенција за тениски интегритет (ITIA).

Каса, кој работеше како судија на национално ниво, призна седум прекршувања на правилата, вклучувајќи обид за корупција и манипулација со резултатот поради обложување.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


ИТИА објави дека Каса целосно соработувал со истрагата, и дека е казнет дополнително со осум илјади долари.

Суспензијата на Касе истекува на 27 септември 2031 година, а за време на суспензијата му е забрането да суди или да присуствува на кој било тениски настан организиран од официјалните тениски организации.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Обвинувања за Ѓоковиќ: Ќе провоцира 340.000 Албанци!

Веќе е познато дека Новак Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот од серијата АТП 250 во Женева кој…