Дома Останати Авто Мото Ботас се уште верува дека може до титулата

Ботас се уште верува дека може до титулата

Валтери Ботас нема намера да се откаже од борба за титулата во Формула 1.

Ботас неодамна потпиша нов договор со Мерцедес и се надева дека може да го симне од тронот Луис Хамилтон.

Финскиот возач вели дека нема намера да се предаде додека математички постои шанса за титулата.

„Не се предавам се додека постои математичка шанса за насловот. Тоа ќе биде многу тешко кога ги погледнете перформансите на Луис.“ – изјави Ботас после Големата награда на Италија.

„Нема смисла да се откажам бијдеќи во Формула 1 се случуваат луди работи. Ќе видиме, не се откажувам.“

До крајот на сезоната останаа уште седум трки, а Ботас заостанува зад Хамилтон со 63 бода.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Мик Шумахер многу брзо може во Формула 1 и тоа место легендарниот Кими Раиконен?

Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер наскоро би можел да добие шанса во Форму…