Дома Останати Авто Мото Ботас најбрз во Австрија, Хамилтон поради казна заврши четврти

Ботас најбрз во Австрија, Хамилтон поради казна заврши четврти

Денеска започна новата сезона на најбрзиот циркус во светот со трка на „Ред Бул ринг“ во Австрија, а победата ја оствари Ботас, кој поведе од почеток до крај.

Трката во Австрија имаше драматична завршница, Валтери Ботас стигна до победа а Луис Хамилтон остана без подиум пораид казна од пет секунди.

Цело време го следеше соиграчот Луис Хмилтон, но тој на крајот беше казнет со пет секунди заради контакт со Александар Албон.

Иако тој ја заврши трката на второто место, Хамилтон на крајот беше преместен две места и заврши на четвртото место.

На победничкиот подиум се искачија Шарл Леклер од Ферари и Ландо Норис од Мекларен за кого ова е прв подиум во кариерата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Во феноменална трка Ферстапен победи на Силверстоун!

Холанѓанецот Макс Ферстапен победи на денешната трка на Силверстоун. Младиот возач на Ред …