Дома Топ вести Бензема: „Ел Класико“ и понатаму е најдобар натпревар на планетата

Бензема: „Ел Класико“ и понатаму е најдобар натпревар на планетата

Францускиот напаѓач Карим Бензема смета дека квалитетот на „Ел Класико“ не е намален.

Роналдо претходно го напушти Реал Мадрид, ова лето си замина и Серхио Рамос како и Меси од Барселона. Поради тоа многумина сметаат дека „Ел Класико“ оваа сезона ќе биде далеку послабо.

„За мене се остана исто. Ел Класико и понатаму е најдобриот натпревар на планетата. Не е важно кои играчи доаѓаат и си одат. Имињата се менуваат, претходно тука беа Зидан, Роналдињо, Ето, Роналдо…“.

Бензема ја коментираше и кризата во која се наоѓа Барселона.

„Во такви натпревари не се гледа формата, тоа се посебни натпревари во кои се е можно“, истакна Французинот.

После осум кола во Ла Лига, Реал Мадрид води на првенствената табела со 17 бодови. Барселона од друга страна е на 9-тото место со 12 бодови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Рангник ја носи ѕвездата на Лајпциг на „Олд Трафорд

Манчестер Јунајтед покажува сериозен интерес за напаѓачот на Лајпциг, Кристофер Нкунку, пр…