Дома Фудбал Барселона ја чека тежок месец

Барселона ја чека тежок месец

Викендот кој е зад беше резервиран за репрезентативните обврски, а веќе од наредниот пред Барселона е тежок период.

Имено, екипата која од клупата ја предводи Ернесто Валверде во период од три недели ќе одигра седум тешки натпревари. Се започнува со натпреварот против Валенсија на „Ноу Камп“.

Сите на „Камп Ноу“ се надеваат дека Меси, Суарез и Фирпо кои се опоравуваат од повреди ќе бидат што побрзо ставени на располагање на Валверде со цел Барса да не испушти потребни бодови во периодот кој следи.

Поразот од Атлетик Билбао и ремито со Осасуна ја оставија Барселона на пет бода од врвот на Ла Лига и Каталонците не смеат да си дозволат да губат бодови во септември.

После Валенсија во сабота, Барселона и гостува на Гранада, па го дочекува Виљареал, гостува ккај Гетафе и игра против незгодната добра Севиља пред крајот на овој месец.

Многу блиску се натпреварите во Лигата шампионите против Борусија Дортмунд и Интер на „Ноу Камп“. „Милионерите“ во Барселона пристигнуваат на 17-ти септември, додека натпреварот со Интер на распоредот е на 2-ри октомври.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Вчера за Борусија покрај Халанд блесна и уште една млада ѕвезда (ВИДЕО)

Не се случува често во било кој спорт после успешниот татко и синот да тргне по неговите с…