Дома Останати Барселона шампион после драма и пенали, Душебаев трагичар

Барселона шампион после драма и пенали, Душебаев трагичар

Ракометарите на Барселона ја одбранија титулата во Лигата на шампионите, откако во драматично финале беа подобри од Кјелце.

Финалето беше исклучително неизвесно, победникот беше решен после пенали, а трагичар на мечот беше Алекс Душебаев.

Натпреварот во регуларниот тек заврши 28:28, а по продолженијата беше 32:32, па пеналите мораа да го решат победникот.

Во пенал серијата сите играчи на Барселона беа прецизни, единствениот кој промаши беше Алекс Душебаев, чии пенал во третата серија го одбрани Гонзало Перез де Варгас.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Роналдо: Да не беше Спортинг ќе работев во Мекдоналдс, морам да се одолжам на тој клуб

Додека се шпекулира каде Роналдо би можел да игра во следната сезона, тој самиот откри во …