Дома Фудбал Германија ПРЕСЕДАН: Судијата досуди пенал додека играчите беа во соблекувална!

ПРЕСЕДАН: Судијата досуди пенал додека играчите беа во соблекувална!

На натпреварот помеѓу Мајнц и Фрајбург во Бундеслигата, се случи досега незабележана ситуација во светот на фудбалот, а „виновник“ за тоа беше ВАР технологијата.

При последниот наппад на Мајнц во првото полувреме дефанзивецот на Фрајбург Кемпф играше со рака во својот казнен простор. Сепак, тоа судијата не го забележа и означи крај на првото полувреме.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Фудбалерите на Фрајбург веќе беа во соблекувалната кога судијата Винкман покажа дека ќе се прегледа снимка од ситуацијата пред голот на гостите.

По прегледувањето на снимката одлучено беше дека е пенал за Мајнц, па арбитрите ги повикаа сите играчи да се вратат од соблекувалната со цел да се изведе најстрогата казна.

Откако фудбалерите се вратија од соблекувалната, пеналот беше изведен, а Де Бласис погоди за 1:0.