Дома Актуелно Вистинска лудница во Лондон: Челзи запиша нови три бода во финишот против „Топчиите“ (ВИДЕО)

Во рамки на второто коло во Премиер лигата, денешните натпревари ги заокружи големото лондонско дерби помеѓу Арсенал и Челзи.

„Топчиите“ гостуваа кај Челзи и беа поразни и во второто коло со 3:2.

Во рамки на првото полувреме беа постигнати фантастични погодоци за ова дерби да ја добие својата вистинска слика

Резултатот го отвори Педро во раната . минута од мечот, а по низата шанси за Арсенал, уште една казна пристигна во 20. минута кога Челзи зголеми на 2:0 преку Мората.

Но, во финишот на првиот дел во само 4 минути, „Топчиите“ се вратија целосно во мечот ремизирајќи со 2:2. Најпрво Михтаријан постигна погодок во 37. минута, а Ивоби израмни на 2:2 во 41. минута од мечот.

Возбудувањата продолжија и во вториот дел, но во поголемиот дел без реализиран погодок. Во 81. минута сепак, Алонсо успеа да го собори Петар Чех на мрежата и да го врати Челзи во водство за нови големи 3 бода за Плавите, и нов овоојпат несреќен пораз за „Топчиите“.