Дома Останати Кошарка НБА Tројка од скоро половина терен, супер асистенција…Дончиќ блескаше, навивачите му скандираа „МВП“! 🎥

Tројка од скоро половина терен, супер асистенција…Дончиќ блескаше, навивачите му скандираа „МВП“! 🎥

Изминатата вечер во НБА лигата Далас славеше против Бруклин со 119:107, а лидер во триуфот на Маверикс беа Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг.

Ирвинг постигна 36 поени, додека Дончиќ 36. Сепак, словенечкиот кошаркар се истакна и во други сегменти па беше играч на натпреварот. Дончиќ под кошот собра дури 18 скока и една блокада, но му недостасуваше и само една асистенција за да оствари трипл-дабл, додаде и две украдени топки. На паркетот вкупно помина 43 минути.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Имаше и неколку фантастични потези Дончиќ како асистенцијата при забивањето на Грин, тројката скоро од половина терен…

Токму и затоа во еден момент од трибините можеше да се слушне скандирање: МВП, МВП, МВП…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Манчестер Јунајтед ја сака ѕвездата на Наполи

Квича Кварацхелија беше вистинско откритие на Серија А минатата сезона и го привлече внима…