Дома Фудбал Останато Aтлетико Минеиро со Хулк и Диего Коста стана шампион на Бразил!

Aтлетико Минеиро со Хулк и Диего Коста стана шампион на Бразил!

На три кола пред крајот Атлетико Минеиро стана шампион на Бразил.

Атлетико успеа да слави во драматичен меч против Баија и така ја обезбеди првата титула уште по 1971 година. До 66. минута Атлетико губеше со 2:0, но потоа успеаа да направат пресврт и да дојдат до победа од 3:2.

Херојот во овој натпревар беше Кено кој ги постигна вториот и третиот гол во период од три минути 74. и 77. Претходно Хул намали на 2:1. Сезонава Атлетико беше предводен од феноменалниот тандем Хулк – Диего Коста. Сезона Хулк ја заврши како најдобар стрелец во првенството со 18 гола, а има и седум асистенции.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Реал во последните моменти се спаси од пораз против Елче 🎥

Елче беше блиску да приреди голема сензација во Ла Лига, но на крајот Реал успеа да извлеч…