Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Холандија во финишот го „скрши“ отпорот на Сенегал🎥

Холандија во финишот го „скрши“ отпорот на Сенегал🎥

Холандската репрезентација дури во финишот го скрши отпорот на Сенегал и запиша важна победа од 2:0.

Херој за „лалињата“ беше Коди Гакпо, новата холандска ѕвезда кој го постигна првиот гол во 84-та минута.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

Во првиот дел Холандија ја имаше играта, создаваше шанси, но не успеа да постигне гол. Сенегал спорадично се закануваше главно преку контранапади.

Во вториот дел Ван Гал фрли се на една карта, во игра го стави и Депај, но Холандија поведе дури во последните минути со првиот удар во рамките на голот.

Во судиското продолжение после еден контранапад Класен ги постави конечните 2:0.