Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Украина со пресврт ја победи Словачка🎥

Украина со пресврт ја победи Словачка🎥

Украина со пресврт ја победи Словачка со 2:1 и така најави многу неизвесна завршница во оваа група Е.

И денешниот меч почна лошо за Украина, Словачка дојде до водство со гол на Шранц во 17. минута од натпреварот.

1/8 финале: Италија и Германија фаворити, но ... ↓↓↓

Но, Украинцит имаа позитивна реакција во второто полувреме.  и Шапаренко донесе израмнување во 54. минута.

Голот за победа на Украина го постигна Јаремчук во 80-та минута кога ја затресе мрежата на Дубравка.

Романија, Украина и Словачка имаат по три бодови во групата Е, додека Белгија е без освоен бод, а утре на програмата е дуелот помеѓу Белгија и Романија.