Дома Македонски спорт Падна и Белгија, македонските надежи „ГАЗАТ“ – Погледнете ја прославата! (Видео)

Македонската репрезентација до 19 години во денешниот натпревар на гостински терен против Белгија запишаа нова победа и сега се лидери во својата група во која се уште Швајцарија, Белгија и Лихштенштајн.

Белгија како и Швајцарија во претходното коло прва дојде до водство, но потоа во 24 минута по асистенцијата на Чурлинов мрежата на домаќинот ја погоди Елиф Елмас. На полувреме се замина со нерешен резултат 1:1.

Доомаќините во 84 минута остана без Версенде кој го заработи вториот жолт картон, а само три минути подоцна Јани Атанасов со удар од белата точка донесе голема победа за младите македонски надежи.

По победата во соблекувалната владееше вистинска славеничка атмосфера…

#Македонија ПОБЕДУВА! Честитки за новиот голем резултат за нашиот фудбал! #НапредМакедонија