Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Ново изненадување: Мароко ја надигра и победи Белгија🎥

Ново изненадување: Мароко ја надигра и победи Белгија🎥

Мароко приреди уште едно изненадување на Мундијалот и ја победи фаворизираната Белгија со 2:0.

Белгија и против Мароко продолжи со анемичната игра која ја видовме и во првиот меч.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

Мароко беше поорганизиран во сите линии, ја контролираше играта во првото полувреме, а Белгија спорадично се закануваше и се потпираше само на индивидуални квалитети.

Во последната минута од првиот дел Хаким Зијех постигна гол од слободен удар, но судијата после реакција на ВАР го поништи поради офсајд.

Во вториот дел сликата на теренот беше иста, па Мароко дојде до заслужено водство во 72-та минута преку Сабири.

Белгискиот селектор веднаш реагираше и во игра ги стави Де Кетеларе и Тросард, а во 80-та минута во игра влезе и Ромелу Лукаку, па Мартинез врли се на една карта.

Меѓутоа, Белгија не успеа да создаде сериозна шанса, а Мароко прекуконтранапад зголеми на 2:0 во судиското продолжение и заслужено победи.