Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Италија си даде автогол, Шпанија во осминафинале🎥

Италија си даде автогол, Шпанија во осминафинале🎥

Шпанија го доби дербито против Италија со 1:0 и тоа со автогол и го обезбеди првото место во групата на „смртта“.

„Фуријата“ победи благодарение на автоголот на Рикардо Калафиори во 55. минута, иако беше подобар противник во текот на целиот меч.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Италија разочара на овој дуел и само одличниот Донарума ја спаси од поголем пораз бидејќи имаше неколку чисти интерванции.

Шпанија со овој триумф веќе обезбеди осминафинале, додека на Италија за такво нешто ќе и биде потребен барем бод во натпреварот со Хрватска во последното коло.