Дома Актуелно Видео: Дортмунд со пресврт го победи Ливерпул

Фудбалерите на Борусија Дортмунд го поразија Ливерпул со резултат 3:1 во натпревар од Интернационалниот Куп на шампионите во САД.

Резултатот беше отворен во 25. минута кога Ван Дајк скокна највисоко во шеснаесетникот на Дортмунд, постигна гол со глава за водство на Ливерпул од 1-0.

Борусија Дортмунд на Лисиан Фавр подобро ја искористи ротацијата во вториот дел и израмни преку Американецот Кристијан Пулишиќ од пенал во 66-та минута.

Течеше 89-та минута кога по една добра акција и проигрување од Шмелцер, Пулишиќ реализира за комплетен пресврт и водство на Дортмунд од 2-1. Во последната минута Ларсен ги постави конечните 3:1