Дома Останати Тенис Ѓоковиќ ќе игра само на Ролан Гарос?

Ѓоковиќ ќе игра само на Ролан Гарос?

Aко се суди според она што може да се види на официјалниот сајт на Новак Ѓоковиќ, првиот рекет во светот до крајот на годината ќе игра само на Ролан Гарос.

Тениската сезона ќе продолжи во август, прво со турнирите во САД, после УС Опен, па се ќе се пресели во Европа каде што врвот ќе биде Ролан Гарос.

Токму тој турнир е единствениот кој Ѓоковиќ го пријавил до сега.

„Новак во 2016 година ја освои првата титула на Ролан Гарос и комплетираше кариерен Грен Слем. Во 2019 година беше поразен од Доминик Тим во полуфиналето. Во 2020 Новак ќе брани 720 АТП поени“, се наведува на сајтот.

Тениската сезона ќе потсетиме е прекината од почетокот на март, а Ѓоквиќ пред тоа ги освои Австралија Опен и Дубаи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Тенискиот свет шокиран од изгледот на Раониќ 📸

Паузата предизвикана од коронавирусот и тоа како влијаеше на најдобрите светски тенисери. …