Дома Останати Тенис Ѓоковиќ: Убаво е што мали земји прават успеси во спортот на голема сцена (ВИДЕО)

Ѓоковиќ: Убаво е што мали земји прават успеси во спортот на голема сцена (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ вчера го победи Федерер и ја освои петтата титула на Вимблдон.

Англичаните како и секогаш се придружуваат до својата традиција, па вечерта беше одржана свечена церемонија во чест на победниците во машка (Ѓоковиќ) и женска (Симона Халеп) конкуренција.

Како што споменавме за Ѓоковиќ ова беше петти трофеј на овој турнир додека за Романката беше прв.

На церемонијата Ѓокови не пропушти можност да ја пофали Халеп која во финалето ја декласираше Серена Вилијанс,

„Симона е навистина борбаена и убаво е чуството кога се знае дека Романија и Србија кои се мали земји имаат успеси на големата сцена“, изјави Ѓоковиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Видео за во најсмешни инсерти: Дали ова е најлошиот тенисер во историјата?

Во Доха се одржува еден од многуте Фјучерс турнири со награден фонд од 15.000 долари. Фјуч…