Дома Останати Тенис Ѓоковиќ и понатаму сигурен на врвот, но Мареј полека му ја ситни предноста на Србинот

Ѓоковиќ и понатаму сигурен на врвот, но Мареј полека му ја ситни предноста на Србинот

Новак Ѓоковиќ и понатаму се наоѓа на првото на АТП листа, но неговата предност полека ја топи Британецот Енди Мари.

Ѓоковиќ, кој поради повреда не играше на турнирот во Пекинг загуби 500 поени и на врвот на листата има 13.540 бодови.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Мари, дополнително ја намали разликата во однос на српскиот тенисер со триумфот во Пекинг, тој има 3.695 бодови помалку од Ѓоковиќ.

Најновата ранг листа на најдобрите светски тенисери, која АТП ја објави во понеделникот, број три во светот е Стан Вавринка, а на четвртото место е Кеи Нишикори, а Топ 5 завршува со Рафа Надал.

Милош Раониќ е шести во светот, а до десеттото место следуваат Роџер Федерер, Гаел Монфилс, Томаш Бердих и Доминик Тим.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Падна важен потпис во РК Вардар!

Голманот Васил Гогов уште две сезони ќе биде меѓу стативите и ќе го носи дресот на РК Вард…