Дома Останати Авто Мото „Шумахер не е истиот кој го познаваме од времето во Формула 1“

„Шумахер не е истиот кој го познаваме од времето во Формула 1“

Поранешниот директор на Ферари, Жан Тод изјави дека неговиот пријател Михаел Шумахер повеќе не е истиот Михаел Шумахер кого го знаеме од времето кога доминираше во Формула 1.

Седумкратниот светски шампион и еден од најдобрите возачи во историјата на Формула 1 доживеа тешка повреда на главата на скијање во декември 2013 година. Шест месеци беше во индуцирана кома, од која беше разбуден во јуни 2014 година, а во септември истата година беше пуштен на домашно лекување и оттогаш нема информации за неговата состојба.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


За Шумахер се грижи сопругата Корина и медицинскиот персонал во нивниот дом на Женевското езеро.

Тод беше директор на Ферари кога Шумахер освои пет последователни шампионски титули од 2000 до 2004 година и двајцата со текот на времето станаа добри пријатели.

“Мик е тука, па не ми недостига. Но тој едноставно не е оној Мик од порано. Тој е поинаков и на најдобар начин е предводен од неговата сопруга и децата кои го заштитуваат. Сега е поинаков и јас ја имам привилегијата да споделувам моменти со него Тоа е се што би можел да ви кажам“, изјави Тод.

„За жал, судбината пред 2010 година целосно го промени. Ќе повторам тој не е Мик кој што сите го знаевме“, додаде Тод.

Шумахер е еден од најуспешните возачи во историјата на Формула 1 со седум титули (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004), 91 победа и 155 пласмани на подиумот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Ѓоковиќ после девет години во полуфинале во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло, откако денес го совлада…