Дома Останати Тенис Сензација на „петиoт Грен слем“. Ѓоковиќ загуби од 123. играч во светот

Сензација на „петиoт Грен слем“. Ѓоковиќ загуби од 123. играч во светот

НОВАК ЃОКОВИЌ (36), тенисерот број еден во светот и веројатно најдобар во историјата, загуби со 4:6, 6:3, 3:6 во третото коло на Мастерсот во Индијан Велс од 16 години помладиот Лука Нарди, инаку 123. тенисер на АТП ранг-листата.

Младиот Италијанец по два и пол часа сензационално го победи ветеранот на еден од најсилните турнири, кој поради својата сила и престиж е наречен петти Грен слем.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Победата на Нарди против Ѓоковиќ е најголемото изненадување во тенисот во последниве години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал после две години победи на земја

Рафаел Надал денеска го одигра својот прв натпревар по пауза од 103 дена и запиша лесна по…