Дома Фудбал Германија Хенес замина во солзи: Баерн доби нов претседател

Хенес замина во солзи: Баерн доби нов претседател

Ерата на Ули Хенес на местото претседател на Баерн Минхен е завршена.

Членовите на управниот одбор на Баерн избраа нов претседател, а довербата ја доби шефот на „Адидас“ Херберт Хаинер.

Хаинер е избран со 79 гласови за и 34 воздржани на седницата во Минхен. Хенес дури 40 години беше во Баерн, но дојде време за промени. Замина во солзи, после емотивниот говор истакнувајќи дека клубот мора да биде трпелив кога се промените во прашање. Инаку, Хеинер се смета за човек од доверба и токму Хенес го препорачал за ова место.

Како шеф на „Адидас“ му помогна на Баерн кој од поодамна соработува со овој силен германски бренд.

Извршниот директор Карл-Хајнц Румениге ќе го замени Оливер Кан, а во управниот одбор влегува и Хасан Салихамиџиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Гвардиола му одговори на Мурињо: Игравме по исти правила!

Од вчера во јавноста актуелна е одлуката Манчестер Сити да не биде исфрлен од Лигата на ша…