Дома Македонски спорт Мак баскет ФИБА потсети на најубавиот момент во историјата на македонската кошарка (ВИДЕО)

ФИБА потсети на најубавиот момент во историјата на македонската кошарка (ВИДЕО)

0

Без никаков повод ФИБА денес потсети на историската тројка на Владо Илиевски на Европското првенство во 2011 година.

Дефинитивно тоа е најубавиот момент во историјата на македонска кошарка и еден од најубавите за воопшто за спортот во нашата земја. Таа тројка на Македонија и донесе голема победа против домаќинот на турнирот, таа победа ја однесе Македонија во полуфинале.

После тој натпревар настана и легендарниот коментар на Владо Илиевски:

„Леле луѓе што направивме“.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Од Стојаково до Кина со Рено 4: Поминаа 11.000 километри и го развеаа македонското знаме на кинескиот ѕид! (ФОТО)

Maкедонците Ѓорѓи Николов и Џоко Шуклев направија еден навистина интересен спортски подвиг…