Дома Останати Авто Мото Ферстапен може да стане шампион во Сингапур

Ферстапен може да стане шампион во Сингапур


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен би можел да ја освои втората титула во Формула 1, и тоа на трката за Големата награда на Сингапур, која се вози в недела.

Трката во Сингапур е прва во која Ферстапен може математички да ја обезбеди титулата пред Шарл Леклер, Карлос Саинц, Серхио Перез и Џорџ Расел.

Ферстапен мора да победи во Сингапур, а Леклер треба да заврши под осмата позиција или под седмото место ако Холанѓанецот слави и има најбрз круг на трката.

Леклер, сепак, вози одлично и нема да се предаде толку лесно, па би можел да му ја отежни работата на Ферстапен кој се надева дека ќе се закити со втората титула што е можно побрзо.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Потрес во Формула 1: Ферари тргнува по Хамилтон – позната и понудата!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Според последните и…