Дома Останати Тенис Федерер сам заработил повеќе отколку Ѓоковиќ и Надал заедно

Федерер сам заработил повеќе отколку Ѓоковиќ и Надал заедно

Новак Ѓоковиќ неодамна го надмина Рафаел Надал по вкупната заработка во кариерата со приходите од турнири и реклами. Ѓоковиќ стигна до бројката од 520 милиони долари, додека Шпанецот е на 515.

Според медиумите специјализирани за заработка на врвните спортисти, Новак успеал да го направи тоа на крајот од сезоната, кога на завршниот Мастерс и Торино го освои најголемиот чек во историјата на ово турнир (4,4 милиони евра).


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сепак, иако и Ѓоковиќ и Надал заработија многу, нивната заедничка добивка не е доволна за да го надминат Роџер Федерер.

Швајцарецот не игра повеќе од една година, но во кариерата заработи околу 1,2 милијарди долари. Само во 2023 година од претходно потпишаните спонзорски договори заработил околу 93 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Синер елиминиран од турнирот во Монте Карло!

Во Монте Карло блеска дванаесеттиот тенисер во светот Стефанос Циципас. Фантастичниот Грк …